Stora grabbars och tjejers märke

Märket går inte enbart till grabbar utan alla i alla drotter som har tagit placeringar i större tävlingar eller tagit rekord kommer med i beräkningen.
Här är det bara modellflygare som vi tar hänsyn till.

Olika tävlingar ger olika många poäng och det finns regler som följs när man beräknar.
Det är bara VM-klasser som kan ge poäng.

För att bli stor grabb så måste man ha kommit upp i 35 poäng vilket är samma som förstaplacering på ett individuellt VM.
Ett SM-guld ger 5 poäng så man måste vinna 7 SM för samma poäng som ett VM-guld.

Har man 10-dubblat poängen till 350 poäng har man rätt att bära sitt stora grabbars märke med diamant.

Bästa modellflygaren i Sverige genom tiderna är Per Findahl som skaffat på sig 1086 poäng.

Preliminärt har Sverige fem modellflygare som har Stora Grabbars Märke med diamant
 

Per Findahl Norberg F1A 1143
Bror Eimar Norberg F1B 531
Per Stjärnesund Västerås F2A 485
Bengt Olof Samuelsson  Galax F2C 386
Ove Andersson Västerås F2B 368

Ytterligare minst 67 modellflygare har kommit upp i minst 35 poäng

Att hålla en stora grabbarlista uppdaterad är inget litet arbete så listan kommer sannolikt alltid att ha brister. Varje gren inom modellflyget har ansvar för att hålla sin gren uppdaterad. Sedan sammanställs de olika grenarna till en mera komplett lista. För grenarna är det grencheferna som ansvarar för listan. Sammanställningen görs för stunden (2018-2019) av Conny Ulvestaf.
Flera grenar har ingen egen statistik men segrar kan läsas ut i HOF-tabellen.

Stora Grabbars Märke instiftades 1971.
Nuvarande regler gäller från 2004
Poäng får räknas retroaktivt från 1950 enligt egen poänglista

I kolumnen klass tecknas den/de Klassen(erna) där flest poäng tagits. Vissa piloter har tagit poäng i flera klasser.
I listan saknas mycket uppgifter från vissa klasser och vissa tidsperioder.

Klass Totalt Friflyg Totalt Lina Totalt F3A Totalt IMAC Totalt F3B Totalt F3C Totalt F3D Totalt F3F Totalt F3K Totalt F3J Totalt F4C Totalt F5J add 2019 Grand Total
Per Findahl Norberg F1A/F3K 1074         12   5 1143
Bror Eimar Norberg F1B 519             531
Per Stjärnesund Västerås FK F2A   467             18 485
Bengt Olof Samuelsson MFK Galax F2C   377             9 386
Ove Andersson Västerås FK F2B   365             3 368
Kjell Axtilius MFK Galax F2C   336             3 339
Guffy Jan Gustavsson Solna F2C   303             10 313
Gunnar Ågren Uppsala F1C 258             258
Håkan Broberg  Gagnef F1B 234             237
Joakim Stål  RFK Ikaros F3B         228       3   4 235
Mattias Hammarskiöld Ikaros F3K/J                 133 15   196
Mikael Holmbom  Matfors F1A 184             184
Pasi Väisänen RFK Ikaros F3B/J         176       5   181
Rolf Hagel AKM F1C/F2A 138 41             179
Robert Hellgren Norberg F1A 147             154
Staffan Ekström Trelleborg F2B    138             15 153
Anders Persson AKM F1A 141             147
Eddy Astfeldt Eskilstuna F1C 145             145
Jonas Romblad  Haninge MFK F1D 144             144
Anders Håkansson AKM F1B 141             141
Nils Björk Solna F2A   129             129
Håkan Östman Väsby MF F2C/D   126             126
Ove Kjellberg Solna F2A   124             124
Sven Pontan Handen F1/F2C 105 14             119
Göran Fällgren Galax F2A   111             111
Stefan Olsson Uddevalla F4C/H                       9 108
Ingemar Larsson Vänersborg F2D   106             106
Kosma Huber Norberg F1A 79             100
Benny Kjellgren Tidaholm F3A                 94
Jonas Ekman RFK Ikaros F3K         47   93
Lennar Nord Red Baron F2B/D   83             9 92
Sören Svantesson Herrljunga MFK F3K         48   1 90
Emil Broberg Norberg F3D             54     35 89
Mats Böhlin Solna  F2   89             89
Stefan Wahlberg RFK Ikaros F3K         42   88
Kenneth Holm Mark Skene F3A                 86
Tommy Eriksson Gagnef F1C 84             84
Lars-Gunnar Lindblad Eskilstuna F1C 76             76
Sven-Olov Linde'n Nimbus F1B/D 76             76
Kjel Rosenlund Nimbus T/R                 74
Jonas Blomdahl RFK Ikaros F3K         32   73
Hans Andersson Galax F2   72             72
Johan Larsson Vänersborgs MFK F2D   70             70
Niklas Karlsson Karlskoga MFK F2D                 70
Nils-Erik Hollander  Karlstad F1C/B 69             69
Olle Eriksson Starflyers F2A             68
Måns Hagberg Nimbus F2A/F2C 67             67
Gunnar Härne Solna F2 67             67
Mats Bejhem Galax F2 67             67
Ulf Larsson Galax F2C                 65
Oscar Findahl Norberg F1B               65
Lennar Arvidsson Gråbo MFK F3J/5J           56   8 64
Tomas Eriksson Ludvika F3D                   61
Göran Karlsson SRFK F3D                   60
Thorvald Christensen AKM F1B               60
Hans Lindholm Västerås FK F1             60
Rune Johansson Gamen F1             60
Göran Rylin Vänersborg F2C 57             57
Ulf Edlund Norberg F1             56
Börje Ragnarsson  Växjö F3D             55     55
Anders Johansson Linköpingseskadern F3A     55           55
Bengt-Åke Fällgren Karlskoga MFK F2 54             1 55
Gunnar Holm Solna F1             54
Lennart Hansson AKM F1             54
Lars Larsson Sländan F1A               53
Deniz Varhos Uppsala F1             52
Gunnar Wivardsson Matfors F1             52
Gerald Boman Solna F1             51
Åke Nyström Vallentuna F2B 50             50
Stefan Sjöholm Vänersborg F2 50             50
Johan Åhling Galax F2 49             49
Lars Lindén Nimbus F1             49
Niklas Nilsson Red Baron F2 46             46
Gunnar Kalén Gamen F1             46
Ragnar Åman Gamen F1             46
Kjell-Åke Elofsson Tjålle Tibro F4C                       45
Lars Helmbro Trollhättan F4C                       45
Jesper von Segebaden  Solna F2B/RC1             45
Hans Friis Gamen F1C 45             45
Denny Fritsche Airborne Sqd Aircombat             45
Jan Carlsson Malmö F3F             44
Leif Cernold Handen F2A             44
Erik Björnvall Trelleborg F2 42             42
Gösta Bengtsar Vänersborg F2C             41
Martin Larsson Sländan F1C             41
Felix Scander  Brännebrona FK IMAC             40
Rune Svenningsson Jönköpings RFK F3D             40     40
Johannes Melén  Väsby MF F3C           40       40
Kjell Johansson Gamen F1             40
Inge Sundstedt Gagnef F1A               39
Per Quarnström AKM F1             39
Göran Carlsson Micros F3F             38
Dan Eriksson Ikaros F3B         38         38
Bengt Martinelle Örnarna F2A             38
Ingvar Abrahamsson Ronneby F2 38             38
Leif Ericsson Öbacka F1             38
Mikael Dahlin Matfors F1             38
Peter Jubel Tornado F3K             37
Jan-O Åkesson AKM F1             37
Lennart Flodström AKMG F1 37             37
Ulf Carlsson AKMG F1             37
Gunnar Broberg Norberg F3D             36     36
Bo Modéer Solna F1             36
Lars-Göran Olofsson AKMG F1             36
Magnus Söderling Uppsala F1             36
Urban Nygren  Solna F1             36
Oscar Nilsson Drones F9U             35
Göran Rylin F2C   35             35
Peter Comet Vingarna H-borg F1             35
Magnus Hedlund MFK TeamTornado F3J/5J             34
Göran Olsson Red Baron F2 32             32
Arne Blomgren Vingarna S-holm F1             31
David Thorsén  Uppsala F1             31
Björn Söderström Solna F1             30
Janne Forsman Gagnef F1             30
Sofia Holmbom Matfors F1             30
Sune Stark Vingarna S-holm F1             30
Hasse Andersson  F3D             27     27
Jan Svenungson AKM F1             27
Ragnar Odenman Vingarna S-holm F1             27
Charles Moberg AKG F1             26
Henrik Nilsson  Malungs MFK F3C           25       25
Petter Strandh AKMG F3C           25       25
Thomas Cedergren Nyköping F3C           25       25
Håkan Sjöberg Herrljunga MFK F3K         21   3 24
Conny Ulvestaf MFK TeamTornado F3J/5J             24
Börje Börjesson AKG F1             24
Göran Trogen Gagnef F1             24
Mattias Blückert Oxelösund F2 23             23
Knut Andersson AKM F1             23
Lennart Pettersson Gamen F1             23
Jack Brörnberg Krantz F3B             5 22
Tomas Leijon  Tullinge F1             22
Rolf Sundin Skvadern F1/F3D 17       4     21
John Pettersson AKM F1             21
Daniel Casselby IMAC             20
Micael Carlsson F4C             20
Lennart Andersson MFK TeamTornado F3J/5J             20
David Lundström F3A 20           20
Bernt Olsson F3A 20           20
Anders Broberg Gagnef F1             20
Bo Jansson Linköpingseskadern F1             20
Claes Mårtensson AKM F1             20
Herbert Hartman Sländan F1             20
Per Johansson Linköpingseskadern F1             20
Peter Jubal Team Tornade F3K         19   19
Jan Nilborn AKM F1             19
Lars Hafner Solna F1             19
Michael Borell Östersund F1             18
Rune Olsson  Gamen F1             17
Bengt-Olov Törnqvist Norberg F1             16
Mats Licke Södertälje MFK F1             16
Krister Thorstensson F3C           15       15
Robert Sundström F3A 15           15
Rolf Erik Blomdahl Herrljunga MFK F3J/5J             14
Ola Murelius Västerås FK F2 14             14
Rune Andersson Stockholm F1             14
Hans Karlsson Linköping F1             13
Alexander Olsson F4             12 12
Niklas Löfroth Karlskoga MFK F2 10             3 12
Jan Zetterdahl Solna  F1             12
Lennart Larsson Solna F1             12
Nils Wallertin Sländan F1             12
Kenneth Mustelin F3D             11
Bengt Blomberg Gamen F1             11
Bengt Johansson AKM F1             11
Bertil Westin Gamen F1             11
Bo Wall Uppsala F1             11
Lars Karlsson Gamen F1             11
Lars-G Larsson Gamen F1             11
Mikael Eriksson Matfors F1             11
Conny Andersson Herrljunga MFK F3J/5J             10
Ingvar Larsson  Kalmar F3D                   10
Tommy Stenlund F3A 10           10
Ambjörn Wahlund Uppsala F1             10
Hans Åhlström Borlänge F1             10
K,E Luthersson F1             10
Per Håkansson AKM F1             10
Henrik Karhusaari Brännebrona FK F3J/5J             9
Andreas Karlsson F3D             9
Ingvar Larsson  F3D             9
Jonathan Karlsson Karlskoga MFK F2 9             9
Eskil Falk AKG F1             9
Håkan Gruen Östersund F1             9
Johan Åkerman Uppsala F1             9
Malte Blomqvist AKG F1             9
Niklas Karlsson Östersund F1             9
Olle Sandahl Mysingen F1             9
Stefan Wickelgren Gråbo MFK F3J/5J             8
Mikael Eklöv F3D             8
Jörgen Finn Väsby MF F2 8             8
Marie Ohlzon Kungsbacka F2 8             8
Göran Åberg Gamen F1             8
Kalle Qvarfordt Solna F1             8
Lars Åhman Gamen F1             8
Leif Zetterlund Solna F1             8
Ole Blomqvist Bagarmossen F1             8
Stellan Knöös AKM F1             8
Hans Eklund Matfors F1             7
Ingvar Sares Borlänge F1             7
Jan Erik Andersson AKM F1             7
Kjell Liwenborg Solna F1             7
Lars-O Larsson Uppsala F1             7
Lennart Widh AKMG F1             7
Rikard Hamrin Matfors F1             7
Thomas Ekendahl Eskilstuna F1             7
Åke Löfvander Skvadern F1             7
Simon Nyholm  F3D             6 6
Anders Hellsén F2B   6             6
Alve Hansson Fladdermusen F1             6
Anders Jonsson Red Baron F1             6
Anders Remar Linköping F1             6
Bo Sandström Kumla F1             6
Folke Lernegren AKG F1             6
Lennart Persson Höör F1             6
Sture Johansson Solna F1             6
Valdemar Falk Uppsala F1             6
Mats Nilsson KMFK F4             5 5
Roger Eriksson  Södra Dalarna F3D             5 5
Christopher Wetterbro F3D             5
Johan Andersson Karlskoga MFK F2 5             5
Lucas Ostman Väsby MF F2 5             5
Therese Stjärnesund Västerås FK F2 5             5
Börje Magnusson Klippan F1             5
Curt Högberg Linköping F1             5
Daniel Findahl Norberg F1             5
Ebbe Carlsson Linköping F1             5
Egron Qvarnström Vingarna S-holm F1             5
Göran Larsson Fagersta F1             5
Gösta Fransén Uppsala F1             5
Hans Svensson Solna F1             5
Lars Johansson Borlänge F1             5
Lars-Olov Danielsson AKMG F1             5
Lennart Friberg AKM F1             5
Lennart Tysklind Enköping F1             5
Martin Tärnroth Gladiatorerna F1             5
Olle Blomberg Nimbus F1             5
Olle Sjöman Uppsala F1             5
Ragnar Wilkesson Enköping F1             5
Roald Olsson AKG F1             5
Sture Karlsson Katrineholm F1             5
Svante Berglund Waxholm F1             5
Uno Johansson Markaryd F1             5
Örjan Gahm Jakobsberg F1             5